Pompa ciepła

Ciepło, cieplej... Enea!

Wykorzystaj pompę ciepła połączoną z instalacją fotowoltaiczną do ogrzewania domu i wody użytkowej. Niech Twoja przestrzeń stanie się jeszcze bardziej smart dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, które optymalizuje zarządzanie kosztami energii. Ogrzewaj bez opału, bez konieczności obsługi pieca i bez emisji szkodliwych substancji. To wybór dobry z natury: dla Ciebie i dla środowiska!

Dom Mądrze Po(d)łączony to dom pełen ciepła z dobrego źródła.

Dlaczego warto stosować pompę ciepła?

 

Z nami wyposażasz swój dom w system urządzeń stworzony i obsługiwany przez specjalistów. Inwestujesz więc nie tylko w niższe rachunki, ale i w bezpieczeństwo, i pewność na lata. A konsultację i wycenę masz u nas bezpłatnie!

Ogrzewasz wydajniej
i taniej

Jesteś gotowy na
chłody i upały

Stawiasz na ekorozwiązania

Zyskujesz niezależność energetyczną

Ekologiczna i efektywna: pompa ciepła
 

Czym jest pompa ciepła?

To urządzenie wykorzystywane do ogrzewania lub chłodzenia budynków oraz do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Charakteryzuje się prostym mechanizmem działania i wysoką klasą energetyczną. Pompa oferuje więcej możliwości efektywnego zarządzania budżetem na ogrzewanie, a nowoczesna konstrukcja pozwala uniknąć wyznaczania miejsca na kotłownię czy piec.
 

Jak działa pompa ciepła?

Jej działanie opiera się na mechanizmie przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego: z otoczenia budynku (powietrza, wody lub gruntu) do wnętrza budynku. Proces ten składa się z czterech etapów: odparowania, sprężania, kondensacji (to w tym momencie ciepło ogrzewa budynek) i rozprężania.
 

Czy obsługa pompy ciepła jest skomplikowana?

Pompę powietrzną można właściwie nazwać urządzeniem niemal bezobsługowym. Pracuje ona w pełni automatycznie, a jeśli chcesz kontrolować jej działanie, możesz to robić nawet na odległość, korzystając z prostej aplikacji mobilnej. Dzięki swojej konstrukcji pompa jest nieawaryjna i bezpieczna w użytkowaniu.

Ile energii będzie pobierać moja pompa ciepła?

Zapotrzebowanie pompy na energię zależy od wielu czynników,
w tym od czterech najważniejszych, takich jak:

metraż nieruchomości

standard ocieplenia domu

liczba mieszkańców

średnie zużycie energii elektrycznej

Dla kogo?

Dla poszukiwaczy oszczędności

Twoja energia czerpana ze słońca, Twój ciepły dom, Twoje korzyści płynące z możliwości obniżenia rachunków za ogrzewanie. Pompa ciepła sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę staje się jeszcze bardziej opłacalna, a Ty kontrolujesz budżet.

Dla fanów wielofunkcyjnych rozwiązań

Jedno urządzenie, z którego można korzystać przez cały rok, do zarządzania temperaturą w domu, z pewnością trafi w oczekiwania tych, którzy cenią sobie uniwersalne, minimalistyczne rozwiązania.

Dlaczego od Enei?

Dla maksymalizacji korzyści

Decydując się na pompę ciepła od Partnera Enei, zaczynasz tworzyć Dom Mądrze Po(d)łączony, który pozwala Ci wytwarzać energię i maksymalnie wykorzystywać ją na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Zwiększasz autokonsumpcję i optymalizujesz rachunki.

Dla jakości i profesjonalnego wsparcia

Wybierasz usługę i urządzenie z oferty naszych doświadczonych Partnerów, więc masz pewność co do profesjonalnej realizacji i najwyższej jakości sprzętu. Pompa ciepła jest dodatkowo indywidualnie dobierana z uwzględnieniem wszystkich czynników, takich jak metraż, bryła domu czy standard ocieplenia.

Ułatwiamy pierwszy krok w stronę
nowoczesnego ogrzewania!

Możliwość skorzystania z dotacji lub ulg:
Czyste Powietrze, Ulga Termomodernizacyjna, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie

Kto może skorzystać z dofinansowania?

 

  • właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą wydzielonego w budynku jednorodzinnym,

  • osoba, której dochód roczny nie przekracza 135 tys. zł (w przypadku rozliczania się wraz z drugą osobą dochód liczony łącznie nie może przekraczać na osobę 100 tys. zł)

lub

  • spełniasz określone kryteria dochodowe dotyczące maksymalnego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym
lub mającego przyznane prawo do zasiłku określonego w wymaganiach kwalifikacyjnych.

 

Co obejmuje dofinansowanie?

 

Dofinansowanie w ramach dotacji „Czyste Powietrze” obejmuje:

  • wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy (patrz: pompa ciepła, grzejnik akumulacyjny) oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku,

  • instalację fotowoltaiczną (pod warunkiem wymiany źródła ciepła na efektywne),

  • ocieplenie ścian, dachu, stropu i podłogi,

  • wymianę okien i drzwi,

  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację).

 

Jak złożyć wniosek?

 

Wniosek można złożyć na dwa sposoby: w formie e-wniosku za pośrednictwem strony internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/ lub w urzędzie po wcześniejszym wydrukowaniu i wypełnieniu wniosku.

 

Kiedy złożyć wniosek?

 

Nowa wersja programu ruszyła 3.01.2023 r. i będzie obowiązywał do końca 2029 r.

Kto może skorzystać z dofinansowania?
 

  • właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej),

  • podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 12%, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego,

  • opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

  • osoby korzystające z dotacji w programie Mój Prąd czy też Czyste Powietrze – w takim przypadku kwota podlegająca odliczeniu będzie pomniejszona o wartość dofinasowania.

  • Wydatki powinny być udokumentowane fakturami wystawionymi wyłącznie przez tych podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Aby odliczyć ulgę, należy również ukończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat (np. rozpoczęcie inwestycji i pierwszy wydatek – maj 2019 r., a zakończenie nie później niż 31 grudnia 2022 r.).

Co obejmuje dofinansowanie?
 

Dofinansowanie pozwala na odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, takich jak: fotowoltaika czy pompy ciepła.
 

Jak uzyskać ulgę?
 

Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

Kto może skorzystać z dofinansowania?

 

  • gminy, które następnie będą ogłaszać nabór na swoim terenie,

  • osoby fizyczne posiadające tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

 

Co obejmuje dofinansowanie?

 

Dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

Przez nowy budynek mieszkalny w programie „Moje Ciepło” rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

 

Może to być również nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o przyznaniu dotacji MOJE CIEPŁO, zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

 

Jak złożyć wniosek?

 

Za pośrednictwem strony https://mojecieplo.gov.pl/, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje o programie oraz przekierowanie do generatora wniosków o dofinansowanie.

 

Kiedy złożyć wniosek?

 

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Kto może skorzystać z dofinansowania?
 

  • gminy, które następnie będą ogłaszać nabór na swoim terenie,
  • osoby fizyczne posiadające tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Co obejmuje dofinansowanie?
 

  • wspieranie likwidacji indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe,

  • zastępowanie nieefektywnych źródeł kotłami gazowymi kondensacyjnymi, kotłami na pellet drzewny, pompami ciepła i ogrzewaniem elektrycznym

  • podłączanie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej)

  • wsparcie w wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wymiana okien i drzwi, wentylacja mechaniczna.

Jak złożyć wniosek?
 

Program jest zarządzany na poziomie lokalnym przez samorządy (gminy i miasta). Dlatego miejsce składania wniosku w ramach tego programu może różnić się w zależności od konkretnej gminy lub miasta.
Szczegóły, wzory wniosków oraz aktualności dotyczące konkretnych naborów znajdziesz na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/inne-programy/cieple-mieszkanie/o-programie

 

Kiedy złożyć wniosek?
 

Pierwszy nabór wniosków dla gmin do programu „Ciepłe Mieszkanie” został zakończony w dniu 31.12.2022 roku. Zgodnie z programem drugi nabór trwał od 29.09.2023 r. do 31.01.2024 r., w zależności od dostępności środków.

Dowiedz się więcej

Powietrzne pompy ciepła nie wytwarzają energii, lecz czerpią ją z powietrza. W tym celu wykorzystują tzw. czynnik chłodniczy – specjalną substancję, która jest nośnikiem ciepła. Temperatura czynnika chłodniczego jest zawsze niższa od temperatury powietrza, dzięki czemu pompa ciepła może pozyskiwać z niego energię również zimą, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest ujemna.

Po podgrzaniu czynnika chłodniczego energią pozyskaną z powietrza następuje jego odparowanie. Powstała w ten sposób para jest sprężana, co powoduje wzrost temperatury. W tym momencie jest ona już na tyle wysoka, aby mogła zostać wykorzystana do ogrzewania domu lub wody użytkowej. Gorący gaz dalej ulega skropleniu, oddając energię cieplną do domowego systemu grzewczego.

Zdecydowanie tak. Większość dostępnych pomp ciepła przeznaczona jest zarówno do ogrzewania domu, tj. w instalacji c.o., jak też do podgrzewania wody użytkowej, czyli c.w.u.

Powietrzna pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Do ogrzewania budynku wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, udostępnianą przez naturę bez ograniczeń.

Pompa ciepła nie wymaga uciążliwej obsługi, ponieważ działa w pełni automatycznie. Wystarczy, że zostanie odpowiednio skonfigurowana, by sama „dbała” o komfort cieplny w budynku.

Tak, charakteryzuje się czystą pracą – nie wytwarza żadnych spalin i innych zanieczyszczeń. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w czasach, kiedy troska o jakość powietrza, którym oddychamy, powinna być nam szczególnie bliska.

Powietrzna pompa ciepła sprawdzi się zarówno w przypadku nowych, jak i modernizowanych domów. Modernizacja systemu grzewczego z jej użyciem może się odbyć bez dewastowania budynku i jego otoczenia. Pompa może zastąpić dotychczasowy kocioł grzewczy lub zostać dołączona do istniejącego systemu, wspomagając jego pracę i obniżając koszty ogrzewania budynku.

Sprawdź także inne energooszczędne rozwiązania!

Korzystaj z odnawialnego
źródła energii

Nadwyżki energii gromadzone

na Twoje potrzeby

Bliżej, wygodniej i taniej,

gdy ładujesz samochód

Energooszczędne ogrzewanie

pod Twoim dachem

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz poniżej, zadzwoń pod numer infolinii lub przyjdź do Biura Obsługi Klienta!

Dane Klienta:

?
?
?
?


Adres planowanej inwestycji

?
?
?
?


Dane o zużyciu energii elektrycznej


Jaka oferta Cię interesuje? *