Ochrona środowiska i bezpieczeństwo otoczenia

Integralną częścią działalności spółki jest nieustanna dbałość i szacunek dla środowiska naturalnego, przy zachowaniu równowagi między potrzebami technicznymi, celami finansowymi i ekologią.

Dziedziny działalności

Art. 32c.170)

1. Każdy ma prawo do uzyskania od kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16, informacji o wpływie działalności wykonywanej przez tę jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem tej działalności, a w przypadku nowych rodzajów zastosowań promieniowania jonizującego w tej jednostce organizacyjnej – także informacji o uzasadnieniu wykonywania tej działalności. Kierownik jednostki organizacyjnej udziela informacji niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o udzielenie informacji.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną
z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16, zamieszcza na stronie internetowej jednostki organizacyjnej, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, informację o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem tej działalności.
 

Już w 1990 roku elektrownia zrezygnowała z zakupu węgla o dużej zawartości siarki, co w rezultacie doprowadziło do zmniejszenia średnio o 60% emisji SO2 do atmosfery. W latach 1992-95 przeprowadzono szereg modernizacji kotłów i turbin pod kątem zwiększenia skuteczności i sprawności odpylania elektrofiltrów oraz modernizacji ich układów zasilania i sterowania.

W grudniu 1998 roku do eksploatacji oddana została instalacja odsiarczania spalin tzw. IOS. Podłączone do niej zostały bloki energetyczne nr 5, 6, 7 i 8. W roku 2002 do istniejącej instalacji podłączony został również blok nr 4. IOS ma istotne znaczenie, ponieważ w bardzo dużym stopniu redukuje emisję SO2 i pyłów do atmosfery, zmniejszając uciążliwość elektrowni dla środowiska naturalnego.

Odsiarczanie przeprowadzane jest metodą mokrą wapienno-gipsową, z technologią opartą na zastosowaniu powszechnie dostępnego kamienia wapiennego. Produktem ubocznym odsiarczania spalin jest doskonałej jakości gips, który jest cennym surowcem w przemyśle materiałów budowlanych.

Instalacja w Połańcu jest jedną z najnowocześniejszych tego typu w energetyce europejskiej. Zastosowanie urządzeń i rozwiązań technicznych na najwyższym światowym poziomie, łącznie z komputerowym systemem sterowania procesem technologicznym, gwarantuje skuteczność odsiarczania spalin na poziomie około 95% oraz redukcję o około 80% ilości pyłów niewychwyconych w elektrofiltrach. Licencjonowanym dostawcą technologii odsiarczania spalin japońskiej firmy Mitsubishi, była firma FLS Milio z Dani.

Kontynuacja działań proekologicznych w elektrowni zaowocowała podjęciem decyzji o dalszej rozbudowie IOS. Od sierpnia 2007 do grudnia 2008 roku została zakończona inwestycja dotycząca podłączenia do istniejącej IOS wszystkich bloków energetycznych oraz wyprowadzenia spalin do jednego trójdrożnego komina zastępującego dwa istniejące kominy o wysokości 250 m. Inwestycja pozwoliła na ograniczenie emisji SO2 do 9 tys. rocznie oraz pyłów o ok. 60 t.

Elektrownia posiada otwarty układ chłodzenia – bezpośrednio z rzeki Wisły. Nasza technologia zapewnia zachowanie nienaruszalnego stanu wody w rzece bez względu na warunki pracy. Obieg wyposażony jest w chłodnie rozbryzgowe, które zapewniają w każdych warunkach (nawet podczas skrajnie niskiego poziomu wody w rzece oraz wysokiej temperatury wody) dotrzymanie warunków pozwolenia wodno-prawnego na zrzut wody pochłodniczej i nie przekroczenie dopuszczalnych temperatur.

System chłodzenia, który posiadamy jest układem szczelnym, co oznacza, że do obiegu nie dostaje się zanieczyszczona woda i ścieki. Posiadamy także zabezpieczenie przed ewentualnym wyciekiem oleju - w postaci zapory przeciwolejowej oraz czujników wykrywających zanieczyszczenia olejowe. Zrzut wody pochłodniczej do Wisły nie powoduje niekorzystnych zmian w ekosystemie rzeki, co potwierdzają opinie ekspertów z Instytutu Energetyki. Ponadto zgodnie z opinię Instytutu, skutkiem zrzutów jest lepsze natlenienie wody w rzece, co znacznie przyspiesza proces samooczyszczenia Wisły.

Ścieki powstające w procesie oczyszczania spalin na IOS przed odprowadzeniem do wód powierzchniowych oczyszczane są z metali ciężkich i zawiesiny w nowoczesnej chemiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków. Wysoka efektywność oczyszczania pozwala na uzyskanie stężeń metali ciężkich na poziomie spełniającym wymagania norm.

W procesie produkcji energii elektrycznej wytwarzane są trzy podstawowe rodzaje odpadów technologicznych:

  • Popioły lotne z węgla
  • Mieszanki popiołowo-żużlowe
  • Gips
     

Popioły lotne powstające w elektrowni odbierane są głównie przez cementownie, które wykorzystują je do procesów technologicznych. W miesiącach letnich zagospodarowanie popiołu suchego wynosi blisko 100%. Popiół mokry transportowany jest jako mieszanina wody i popiołu na składowisko popiołu. Woda użyta w tym procesie po wstępnym oczyszczeniu z zawiesiny wraca do elektrowni i może być wykorzystywana jako woda technologiczna lub odprowadzana jest poprzez korekcję wody nadosadowej do Wisły. Podczas odsiarczania spalin wytwarzany jest gips syntetyczny, który także jest dalej wykorzystywany w przemyśle. 

Nieodłącznym czynnikiem produkcji energii elektrycznej jest hałas. W pełni świadoma możliwych zagrożeń spowodowanych nadmiernym hałasem elektrownia prowadzi prace ograniczające jego emisję.

Od roku 1995 sukcesywnie wymieniane były silniki wentylatorów spalin na jednostki nowej generacji, które charakteryzują się niską emisją hałasu, co w połączeniu z zamontowaniem na nich obudów dźwiękochłonnych dało wymierne korzyści w postaci obniżenia hałasu w otoczeniu zakładu.

Spółka wdrożyła automatyczne sterowanie wszystkimi urządzeniami  z jednego miejsca - Centralnej Nastawni oraz przystosowanie ich do automatycznego sekwencyjnego rozruchu i odstawiania. Rezultatem tego przedsięwzięcia było uzyskanie wysokiej dyspozycyjności oraz sprawności elektrowni, obniżenie kosztów produkcji energii poprzez optymalizację procesów spalania oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy ludzi i urządzeń.

Zintegrowany system zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych, opracowany w 2010 roku, był reakcją na wystąpienie ryzyka związanego z procesem wspólnego spalania węgla kamiennego z biomasą w kotłach energetycznych nr 1÷8. Z chwilą oddania do eksploatacji Zielonego Bloku również ta instalacja została nim objęta.

Cele systemu:

  • zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona zdrowia pracowników, wobec zagrożeń wynikających z występowania stref zagrożenia wybuchem,
  • ochrona majątku firmy przed skutkami pożaru i wybuchu,
  • dążenie do zintegrowania bezpieczeństwa z procesem technologicznym.
     

System ten w swej mechanice uwzględnia różne poziomy i obszary działania, takie jak:

  • polityka firmy ukierunkowana na ciągłą poprawę bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego,
  • wysoki poziom świadomości zagrożeń u pracowników
  • doskonalenie środków organizacyjnych,
  • działania prewencyjne
  • najnowocześniejsze systemy ochronne i instalacje zabezpieczające

Ostrzeganie w przypadku awarii przemysłowej

Informacja dotycząca sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej 
uzgodniona z Państwową Powiatową Strażą Pożarną w Staszowie.
Oznaczenie zakładu:

Enea Elektrownia Połaniec Spółka Akcyjna
Zawada 26
28-230 Połaniec
woj. świętokrzyskie

1. Rodzaje zagrożeń możliwych do wystąpienia w zakładzie o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii 
przemysłowej

 

L.p. Nazwa zakładu Adres zakładu Rodzaj zagrożenia
1 Enea Połaniec S.A. Zawada 26
28-230 Połaniec
  • Wybuch
  • Pożar
  • Skrażenie toksyczne

Zgodnie z dokumentacją zakładu dotyczącą zwiększonego ryzyka wystąpienia awarii przemysłowej, zasięg prognozowanych stref 
zagrożenia skażeniem substancjami niebezpiecznymi stosowanymi w Elektrowni nie wykracza poza jej teren.

Każdy kto zaobserwuje w zakładzie lub jego bezpośrednim otoczeniu sytuację, dającą podstawy do podejrzenia wystąpienia 
poważnej awarii taką jak np. płomienie, dym, charakterystyczny zapach, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym osoby 
znajdujące się w strefie zagrożenia oraz:

  • Dyżurnego Inżyniera Ruchu Elektrowni (DIR),
  • Jednostkę Państwowej Straży Pożarnej,
  • Policję,
  • Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec,
  • Wójta Gminy Gawłuszowice.

Telefon alarmowy DIR 15 865 66 66

Sposoby powiadamiania i alarmowania mieszkańców, właściwe dla każdego rodzaju zagrożenia, o którym mowa w pkt 1.
Po wystąpieniu w Elektrowni awarii przemysłowej, wraz z uruchomieniem przez DIR systemów ostrzegania pracowników Spółki 
następuje zaalarmowanie o zdarzeniu Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w 
Staszowie.

W następnej kolejności zawiadamiane są:

  • Starostwo Powiatowego w Staszowie,
  • Urząd Miasta i Gminy w Połańcu,
  • Urząd Gminy w Gawłuszowicach,
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) - w przypadku zdarzenia z udziałem niebezpiecznych substancji.

Po zawiadomieniu następuje przekazanie wymaganych informacji o zdarzeniu i ich bieżąca aktualizacja.

Po zaalarmowaniu i zawiadomieniu o awarii przemysłowej w/w instytucji państwowych oraz władz samorządowych następuje 
poinformowanie o zdarzeniu społeczeństwa poprzez sołtysów W dalszej kolejności informacja o zagrożeniu zostaje przekazana 
poprzez media publiczne (telewizja i prasa).

W przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa w postaci zagrożenia dla mieszkańców okolicznych miejscowości niezwłocznie 
zostaną:

  • uruchomione przez miejsko gminne centrum zarzadzania kryzysowego w Połańcu lokalne syreny alarmowe w Elektrowni, 
    Tursku lub w Połańcu w zależności od miejsca wystąpienia zagrożenia
  • podane informacje z wykorzystaniem megafonów zainstalowanych na samochodach ratowniczo – gaśniczych, oraz innych 
    służb.

2. Sposoby zachowania się mieszkańców na wypadek wystąpienia zagrożeń o których mowa w pkt 1.

Po usłyszeniu sygnału o zagrożeniu w związku z poważną awarią przemysłową:

  • Nie należy zbliżać się do rejonu zagrożenia.
  • Przebywając w terenie otwartym należy oddalić się od zagrożonego obszaru poruszając się w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru.
  • Przebywając w pomieszczeniach np. dom, mieszkanie, biuro należy pozamykać okna i drzwi.
  • Postępować zgodnie z poleceniami/zasadami postepowania zawartymi w komunikatach radiowych, telewizyjnych lub przekazywanych w inny sposób.

Sygnały Alarmowe - Sposób powiadamiania i alarmowania mieszkańców:

Rodzaj Alarmu Ogłoszenie alarmu Odwołanie alarmu
Akustyczny system alarmowy Modulowany dźwięk syreny trwający 3 minuty Ciągły dźwięk syreny trwający 3 minuty
Środki masowego przekazu Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
“Uwaga! Uwaga! Uwaga!
Ogłaszam alarm spowodowany możliwością skażenia toksycznego związanego z powstaniem awarii w Elektrowni, dla mieszkańców miejscowości”
Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
“Uwaga! Uwaga! Uwaga!
Odwołuję alarm spowodowany możliwością skażenia toksycznego związanego z powstaniem awarii w Elektrowni, dla mieszkańców miejscowości”

Ewentualna decyzja o konieczności ewakuacji okolicznych mieszkańców pozostaje w gestii instytucji i służb uprawnionych do jej
zarządzenia. Decyzji tej należy bezwzględnie podporządkować.

3. Wykaz telefonów alarmowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych organów odpowiedzialnych za podjęcie działań
operacyjno-ratowniczych.

Telefony alarmowe:

L.p. Służby ratunkowe Telefon
1 Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112
2 Państwowa Straż Pożarna 998
3 Pogotowie Ratunkowe 999
4 Policja 997
5 Pogotowie gazowe 992
6 Pogotowie energetyczne 991
7 Pogotowie wodociągowe 994

Wojewódzkie, powiatowe i gminne organy i służby odpowiedzialne za podjęcie działań operacyjno-ratowniczych:

L.p. Nazwa Adres Telefon
1 Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach – Wojewódzkie Centrum Zarzadzania Kryzysowego Al. XI Wieków Kielc 3
25-516 Kielce
987
41 344 33 33
41 342 11 10
2 Powiatowe Centrum Zarzadzania Kryzysowego ul. Świerczewskiego 7
28-200 Staszów
15 864 68 10
3 Urząd Miasta i Gminy w Połańcu ul. Ruszczańska 27
28-230 Połaniec
15 865 00 50
4 Urząd Gminy Gawłuszowice Gawłuszowice 5a 17 774 42 82
5 Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach ul. Sandomierska 81
25-001 Kielce
41 365 32 60
Fax. 41 365 32 61
6 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie ul. Parkowa 4
28-200 Staszów
15 864 21 08
15 864 24 72
7 Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach ul. Seminaryjska 12
25-372 Kielce
41 349 23 10
Fax. 41 349 23 15
8 Komenda Powiatowa Policji w Staszowie ul. Armi Krajowej 10
28-200 Staszów
15 864 72 05
9 Komisariat Policji w Połańcu ul. Wyzwolenia 3
28-230 Połaniec
15 864 72 67
15 865 00 20