Enea Serwis aktywnie współpracuje z Gminami w zakresie elektromobilności i OZE

 

 

Departament Strategii i Rozwoju Enea Serwis wypełnia powierzoną misję promocji i wspierania „zielonych technologii” w „Małych Ojczyznach” poprzez szerokie działania promocyjne oraz marketingowe.

W zakresie elektromobilności dzieli  się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas realizacji inwestycji związanych z budową stacji ładowania wewnątrz Grupy Kapitałowej Enea, przenosząc je w przyjaznej formule „zaprojektuj i wybuduj” na grunt Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Na przełomie roku 2020 i 2021 do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie warunków udzielania pomocy publicznej na infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych z budżetem 800 milionów złotych na lata 2021 – 2023. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców i Władz gmin, Enea Serwis przygotowała propozycję współpracy dla Samorządów pragnących z tej lub podobnej pomocy skorzystać.

W ramach Listu Intencyjnego „Zielona e-Gmina” Sygnatariusze deklarują wolę podjęcia działań proekologicznych  i promocyjnych na rzecz rozwoju elektromobilności oraz odnawialnych źródeł energii. Celem wspólnych działań ma być podjęcie dialogu prowadzącego do budowy infrastruktury umożliwiającej korzystanie z pojazdów z napędem elektrycznym oraz pozyskiwania „zielonej energii”.

Obecnie porozumienie zostało podpisane z 1 spółką komunalną i 28 gminami: Brody, Budzyń, Bukowiec, Cekcyn, Chociwel, Dąbrowa Chełmińska, Dąbrowa, Dobrcz, Drzycim, Gąsawa, Gostycyn, Jastrowie (wspólnie z ZECiUK Jastrowie), Jeżewo, Kaczory, Kęsowo, Lniano, Mirosławiec, Mrocza, Nowa Wieś Wielka, Pruszcz, Puszczykowo, Sicienko, Szamocin, Śliwice, Środa Wielkopolska, Świekatowo, Trzcianka oraz Złotów. Kolejne Gminy zaproszone zostały do przystąpienia do programu, w ramach którego będą prowadzone prelekcje na temat Elektromobliności i OZE, jaki  w najbliższych latach w ramach rządowych programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze” zostanie zasilony budżetem ponad 100 miliardów złotych. W ten sposób Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzyły doskonałe warunki do rozwoju małych instalacji fotowoltaicznych, z których skorzystało już ponad 70 000 beneficjentów.

Od wspólnych działań Samorządów oraz Grup Energetycznych zależy czy wszystkie te środki zostaną w całości i należycie wykorzystane.

Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane podmioty!

    Informacja

    Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.