Enea Oświetlenie kontynuuje działania, których efektem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Wkrótce na terenie kolejnych pięciu miast i gmin, na 28 przejściach dla pieszych zamontowane zostanie specjalne, nowoczesne oświetlenie. Trwają prace inwestycyjne w Górze (woj. dolnośląskie), Szprotawie (woj. lubuskie), a także w Trzciance i Wałczu oraz na terenie gminy Września (woj. wielkopolskie).

Specjalne oświetlenie otrzymają przede wszystkim „zebry” znajdujące się w miejscach szczególnie niebezpiecznych lub o dużym natężeniu ruchu: w pobliżu szkół, sklepów, czy węzłów komunikacyjnych oraz na ruchliwych drogach tranzytowych. Wyboru dokonują lokalne samorządy we współpracy z Eneą Oświetlenie. Często jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

– Dbając o poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców, konsekwentnie promujemy wśród samorządów specjalne oświetlenie przejść dla pieszych. Wykorzystujemy nie tylko najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale
i najlepsze praktyki projektowe. Rozwiązania, które stosujemy już od kilku lat, w minionym roku zostały zarekomendowane przez Ministerstwo Infrastruktury do stosowania na drogach publicznych – powiedział Mariusz Kądziołka, prezes Enei Oświetlenie.

Zbliżając się do przejścia, wyposażonego w specjalne oświetlenie kierowca dobrze widzi pieszego, który dzięki oświetleniu lepiej wyróżnia się na tle najbliższego otoczenia – jezdni i przylegającego pasa chodnika. Lampy nie oślepiają kierowców, pozwalają na właściwą ocenę sytuacji na drodze. Efekt ten uzyskujemy montując przed przejściem z obu stron lampy LED z asymetrycznym rozsyłem światła. Dodatkowo różnią się one barwą od oświetlenia drogowego. Zimne białe światło z daleka informuje kierowcę, że zbliża się do „zebry”.

Specjalne oświetlenie przejść dla pieszych cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców
i samorządów. W 2016 r. zaczęło się od dwudziestu przejść w Wałczu. W ubiegłym roku oświetlonych zostało już ponad dziewięćdziesiąt „zebr” w Lubsku (woj. lubuskie), Barcinie, Sępolnie Krajeńskim, Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie),Chojnicach (woj. pomorskie), Skokach, Śremie, Pile, Jastrowiu, Miłosławiu, Poznaniu (woj. wielkopolskie), a także w Szczecinie, Policach Człopie, Myśliborzu i Chojnie (woj. zachodniopomorskie).

Obecnie spółka prowadzi rozmowy z kolejnymi gminami, a w najbliższym czasie planuje montaż specjalnego oświetlenia w Niechlowie (woj. dolnośląskie), Śremie, Rakoniewicach, Jastrowiu, Damasławku, Książu Wielkopolskim (woj. wielkopolskie) oraz w Stargardzie i Chojnie (woj. zachodniopomorskie).

Wkrótce na terenie kolejnych miast i gmin specjalne oświetlenie zyska 28 przejść dla pieszych. Enea Oświetlenie od kilku lat montuje je w miejscach szczególnie niebezpiecznych