Enea Oświetlenie zakończyła modernizację ponad stu dziesięciu zegarów astronomicznych sterujących oświetleniem ulicznym Stargardu (woj. zachodniopomorskie). W efekcie wykonanych prac poprawiła się jakość oświetlenia miasta, a około sześć tysięcy latarni oświetlających miejskie ulice włącza się i gaśnie w tym samym momencie.

Prace w Stargardzie rozpoczęły się w ubiegłym roku. Jako pierwszy modernizowany został system sterowania oświetleniem, który jest własnością miasta. Obecnie zakończyło się instalowanie nowych zegarów w szafkach oświetleniowych spółki.

– Nasza realizacja w Stargardzie pokazuje, że dzięki harmonijnej współpracy samorządu i Enei Oświetlenie osiągnęliśmy wspólnie efekty, które obejmują nie tylko kilka ulic, czy osiedli, ale całe miasto – powiedział Mariusz Kądziołka, prezes spółki.

W trakcie modernizacji wykorzystane zostały nowoczesne zegary astronomiczne, które wyposażone są w moduł GSM. Powszechnie stosowane zegary włączają i wyłączają oświetlenie na podstawie tabeli zachodu i wschodu słońca, a zmiana ustawień każdego zegara wykonywana jest ręcznie. Rozwiązanie zastosowane w Stargardzie, pozwala nie tylko na zdalne załączanie oświetlenia, np. przez komórkę. Usprawnia również korektę czasu pracy latarni, umożliwiając sprawdzenie historii pracy każdego zegara przez internet.

Podobne rozwiązania Enea Oświetlenie zastosowała już wcześniej we Wschowie i Trzebiechowie (woj. lubuskie). Trwają przygotowania do realizacji inwestycji we Wrześni, Murowanej Goślinie, Kórniku oraz Buku (woj. wielkopolskie).

Nowoczesne zegary astronomiczne poprawiły jakość oświetlenia miasta.