Enea Oświetlenie zakończyła kompleksową modernizację oświetlenia na terenie Obornik (woj. wielkopolskie) oraz gmin Janowiec Wielkopolski i Jeżewo (woj. kujawsko-pomorskie). Efektem modernizacji jest zmniejszenie rocznego zużycia energii przez infrastrukturę oświetleniową, średnio o ponad 60 procent. Dzięki temu, emisja dwutlenku węgla do atmosfery spadnie o ponad 570 ton rocznie.

W trakcie prac wymienionych zostało ponad 2,5 tysiąca opraw. Stare lampy, wśród których znajdowały się również najbardziej energochłonne źródła rtęciowe, zastąpione zostały przez energooszczędne oprawy LED. Zamontowanych zostało także ponad 130 nowych słupów.

– Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych zespołów projektowych i wykonawczych oraz znajomości nowoczesnych technologii możemy, we współpracy z lokalnymi samorządami, realizować inwestycje, których efektem jest nowoczesne i przyjazne dla środowiska oświetlenie zdobiące miasta – powiedział Rafał Gietka, prezes Enei Oświetlenie.

Rynek w Obornikach wraz z najbliższymi ulicami to zabytkowy układ urbanistyczny. Aby podkreślić atmosferę tworzoną przez kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, zainstalowane zostały stylizowane słupy oświetleniowe wraz z ozdobnymi oprawami. Stylowe oświetlenie otrzymały także reprezentacyjne ulice miasta: Czarnkowska, ks. Stefana Szymańskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Choć na pierwszy rzut oka, stylizowane lampy kojarzyć się mogą z oprawami sprzed lat, czasami nawet z oświetleniem gazowym, są w pełni nowoczesne, a emitowane przez nie światło zapewnia bezpieczeństwo pieszym i kierowcom. Wykorzystuje się je, aby podkreślić klimat i charakter lokalizacji lub zrewitalizować przestrzenie publiczne.

W efekcie modernizacji oświetlenia zmniejsza się pobór energii i emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo, nowoczesne oprawy sprawiają, że strumień światła kierowany jest precyzyjnie – nie oświetla przestrzeni ani nad lampą, ani powierzchni wokół niej. Dzięki temu oświetlenie nie przeszkadza okolicznym mieszkańcom, mniej też wpływa na środowisko i mieszkające w okolicy zwierzęta, co jest szczególnie ważne na obszarach leśnych i cennych przyrodniczo.

Realizacje Enei Oświetlenie łączą dbałość o komfort życia mieszkańców z troską o stan otoczenia naturalnego. Spójne traktowanie obu aspektów sprawia, że współpraca z Jednostkami Samorządu Terytorialnego daje satysfakcjonujące efekty.