W Szczecinie 8-9 września odbyły się „X Mistrzostwa w Kalistenice Enea Oświetlenie”. Dwudniowa impreza plenerowa nad Jeziorem Słonecznym wzbudziła duże zainteresowanie zawodników i widzów. Patronat nad zawodami objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Prezydent Szczecina oraz Polski Związek Gimnastyczny.

W sportowych zmaganiach wzięli udział najlepsi zawodnicy z całej Polski. Tradycyjnie już imprezie towarzyszyły ciekawe atrakcje dla dzieci i dorosłych: konkursy z nagrodami, pokazy gimnastyczne oraz sztuk walki. Goście mogli zasięgnąć porady trenerów i dietetyków.

 – Nasza spółka stara się być jak najbliżej mieszkańców i ich potrzeb. Dlatego nie tylko dbamy o ich bezpieczeństwo, oświetlając drogi i przestrzenie publiczne, ale i o zdrowie. Już trzeci raz jesteśmy obecni na mistrzostwach i zachęcamy wszystkich, bez względu na wiek, do aktywnego wypoczynku oraz wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – powiedział Mariusz Kądziołka, prezes Enei Oświetlenie.

W trakcie mistrzostw zainaugurowany został projekt „100 treningów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski”. Pierwszy trening, w którym wzięło udział ok. 70 osób odbył się w Szczecinie. Poprowadził go Roman Kulesza, który reprezentował Polskę w gimnastyce sportowej na olimpiadzie w Londynie. Mieszkańcy Szczecina i okolicznych miejscowości będą mogli ćwiczyć także w nadchodzących tygodniach. Na dziesięciu placach treningowych, pod okiem wykwalifikowanych trenerów, wszyscy chętni będą mogli spędzić aktywnie czas i poznawać tajniki kalisteniki.

 – W walce o niepodległość naszego kraju brali udział liczni członkowie patriotycznych organizacji sportowych, w tym skupionych w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” – powiedział Mariusz Kądziołka. – Dlatego zapraszając do wspólnych ćwiczeń, pokazujemy, że sport nie tylko buduje tężyznę fizyczną, ale i kształtuje postawy patriotyczne – dodał prezes Kądziołka.

Kalistenika to nowoczesna gimnastyka sportowa, którą uprawiać można w przestrzeni miejskiej na specjalnych placach treningowych. Zawodnicy wykorzystują w niej masę własnego ciała. Trenować mogą całe rodziny, starsi i młodsi, spędzając czas razem. Szczecińska impreza przyczynia się do popularyzacji aktywnego spędzania wolnego czasu.