Raportowanie ESG
W 2012 roku Grupa Enea rozpoczęła proces raportowania CSR i opublikowała, pierwszy w branży, "Raport CSR Grupy Kapitałowej ENEA za 2011 rok" przyjmując roczny cykl raportowania. Odtąd, Grupa kontynuuje nieprzerwanie dane pozafinansowe z zakresu ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego.
2007-2009
Zanim Enea rozpoczęła raportowanie zgodnie ze standardem GRI opublikowany został „Przegląd zaangażowania społecznego ENEA S.A. w latach 2007 – 2009 – Blisko społeczności", który prezentuje szerokiemu gronu odbiorców działania społeczne Enea SA.
2011
W 2012 roku Grupa Enea rozpoczęła proces raportowania CSR i opublikowała, pierwszy w branży, "Raport CSR Grupy Kapitałowej ENEA za 2011 rok" przyjmując roczny cykl raportowania. Odtąd, Grupa kontynuuje nieprzerwanie dane pozafinansowe z zakresu ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego.
ZOBACZ WIĘCEJ (Wersja polska)
ZOBACZ WIĘCEJ(Wersja angielska)
2012
Dla wygody naszych Interesariuszy, większej dostępności oraz zgodnie z proekologicznym podejściem "Raport CSR Grupy Kapitałowej Enea za 2012 rok" był pierwszym raportem opublikowanym wyłącznie online, w postaci interaktywnej platformy. To również jeden z dwóch w tym czasie w Polsce, który został przygotowany zgodnie z ogłoszonymi w maju 2013 w Amsterdamie, najnowszymi wówczas, międzynarodowymi wytycznymi raportowania CSR: GRI G4 (poziom aplikacji „Core”).
2013
Raport CSR Grupy Kapitałowej ENEA za 2013 rok" jest kontynuacją takiego podejścia i raz wybranej formy (online). Daje ona możliwość porównywania wskaźników z tymi z poprzednich raportów, gdy będzie ona zachowana przez kolejne lata.
2014
Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy ENEA za 2014 rok” został przygotowany w zgodzie z wytycznymi międzynarodowego standardu Global Reporting Initiative G4, na poziomie aplikacji Core.
2015
Piątemu Raportowi Zrównoważonego Rozwoju Grupy Enea towarzyszy animacja przedstawiająca kompletny, już po przejęciu w 2015 roku przez Grupę Enea kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., łańcuch dostaw, który został uzupełniony o ostatnie ogniwo – wydobycie.
2016
Raport opisuje podejmowane na przestrzeni 2016 roku, działania i inicjatywy, które wynikają z celów strategicznych Grupy Enea. Przedstawia też dane dotyczące inwestycji zmniejszających wpływ na środowisko oraz wskaźniki mówiące o skali i charakterze tego wpływu, informacje o relacji pracodawca-pracownicy oraz wdrażane zmiany systemowe, które będą miały bezpośrednie przełożenie na jakość obsługi i poziom satysfakcji naszych Klientów.
2017
Siódmy raport zrównoważonego rozwoju jest dostępny jedynie w wersji elektronicznej. Raport został przygotowany w zgodzie z wytycznymi najnowszej wersji międzynarodowego standardu Global Reporting Initiative: GRI Standards, na poziomie aplikacji CORE i prezentuje on wyniki społeczne, środowiskowe i ekonomiczne Grupy, do której w marcu 2017 roku dołączyła nowa spółka z Obszaru Wytwarzanie: Enea Połaniec i obejmuje okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku.
2018
8 raport zrównoważonego rozwoju jest on dostępny tylko w wersji online. Raport po raz pierwszy odnosi realizowane przez Eneę projekty do 5 zobowiązań, które podjęła na rzecz realizacji 17 SDGs Agendy 2030 ONZ: nr 4 „Dobra jakość edukacji”, nr 5 „Równość płci”, nr 7 „Czysta i dostępna energia”, nr 8 „Wzrost gospodarczy i godna praca” i nr 11 „Zrównoważone miasta i społeczności".
2019
9. raport zrównoważonego rozwoju Grupy Enea został opublikowany 12 sierpnia 2020 roku. Raport jest podsumowaniem działań na rzecz równowagi pomiędzy wzrostem gospodarczym i bezpieczeństwem energetycznym, zwiększaniem jakości życia oraz dbałością o środowisko. Publikacja, przygotowana zgodnie z międzynarodowymi standardami raportowania niefinansowego GRI Standards, jest dostępna wyłącznie w wersji online, co wynika z troski Grupy o środowisko naturalne.
2020
Z końcem maja 2021 roku Grupa Enea opublikowała pierwszy raport ESG za 2020 rok, przygotowany zgodnie z międzynarodowymi standardami raportowania GRI Standards, w którym kompleksowo zostały przedstawione działania w sferze ochrony środowiska, zaangażowania społecznego oraz odpowiedzialnego zarządzania podejmowane w 2020 r. Raport prezentuje nie tylko osiągnięte wyniki, ale także zobowiązania Grupy na przyszłość, m.in. w zakresie transformacji w kierunku koncernu zeroemisyjnego.
2021
Z końcem maja 2022 roku został opublikowany „Raport ESG Grupy ENEA za 2021 rok”, który jest nie tylko sprawozdaniem z już osiągniętych rezultatów jej wysiłków, ale także informacją o planowanych przedsięwzięciach strategicznych oraz przyjętych celach krótko-, średnio- i długoterminowych. W raporcie znajdują się m.in. wieloletnie harmonogramy: ograniczenia emisji CO2 do zera oraz zmian w strukturze wytwarzania energii. Inne ważne przejawy transparentności komunikacji Grupy Enea z otoczeniem to znaczące poszerzenie sekcji poświęconej zarządzaniu ryzykami związanymi ze zmianami klimatu, prezentacja analizy szans klimatycznych czy rozpoczęcie raportowania danych o pośrednich energetycznych emisjach gazów cieplarnianych (tzw. Zakres 2).