W kolejnych miejscowościach pojawia się oświetlenie przejść dla pieszych. W Jastrowiu (woj. wielkopolskie) oraz w Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie) Enea Oświetlenie montuje obecnie oświetlenie 22 przejść. Tym samym spółka zwiększa bezpieczeństwo osób przechodzących przez ulicę.

Przez oba miasta przebiegają drogi wojewódzkie i powiatowe, na których odbywa się duży ruch tranzytowy. Stwarza to wiele zagrożeń, zwłaszcza w okolicy szkół, sklepów, czy miejsc szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców. Na ulicach, wybranych przez władze Jastrowia i Kcyni, „zebry” zostaną doświetlone tak, aby kierowcy mogli dobrze widzieć pieszych.

– Budując oświetlenie przejść dla pieszych, podnosimy poziom bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Jest to dla nas bardzo ważne. Kolejne realizacje powstają we współpracy z lokalnymi samorządami, reagującymi na potrzeby mieszkańców – powiedział Mariusz Kądziołka, prezes Enei Oświetlenie. – Polska nie wypracowała jeszcze odpowiednich norm, dlatego korzystamy z najlepszych rozwiązań powstałych w krajach europejskich – dodał prezes Kądziołka.

Przejścia dla pieszych, zwłaszcza w obszarach natężonego ruchu, wymagają szczególnej dbałości o bezpieczeństwo – zarówno przechodniów, jak i kierowców. Dotychczas stosowane rozwiązania, typowe dla oświetlenia ulicznego, nie były przeznaczone do specjalnego doświetlania przejść. Obecnie dodatkowe lampy, jaśniejsze niż pobliskie oświetlenie uliczne, montowane są z obu stron „zebry”. Oświetlenie to nie oślepia kierowcy i informuje go, że dojeżdża do przejścia. Co najważniejsze, pozwala też odpowiednio wcześnie dojrzeć jasną sylwetkę pieszego na tle ciemniejszej jezdni. Właściwy efekt świetlny uzyskuje się, instalując nowoczesne oprawy LED z kierunkowym, asymetrycznym rozsyłem światła.

To nowatorskie rozwiązanie po raz pierwszy pojawiło się w 2016 r. na dwudziestu przejściach dla pieszych w Wałczu (woj. zachodniopomorskie). Ubiegły rok przyniósł nowe instalacje w kolejnych miejscowościach.

  • W Policach (woj. zachodniopomorskie) dodatkowe oświetlenie otrzymało osiem przejść. Władze lokalne wraz z policją wybrały miejsca uznane za szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków.
  • Przy ruchliwej ul. Kościuszki w centrum Stargardu oraz w Człopie (woj. zachodniopomorskie) oświetlone zostały po dwa przejścia.
  • Pięć nowocześnie oświetlonych przejść ma Śrem (woj. wielkopolskie). Znajdują się one na bardzo ruchliwych, przebiegających przez miasto drogach powiatowych oraz na drodze wojewódzkiej. Dwa przejścia wyposażone są w elektroniczny system sterowania, który pozwala rozjaśnić światło, gdy do pasów zbliża się przechodzień.
  • W Plewiskach (woj. wielkopolskie) i na przedmieściach Poznania oświetlenie ma sześć przejść dla pieszych.
  • W Sulęcinie (woj. lubuskie) poprawiło się bezpieczeństwo na przejściu przy ul. Emilii Plater, z którego korzysta wiele dzieci z pobliskiej szkoły. W tym roku, przy tej samej ulicy, spółka doświetli jeszcze jedną „zebrę”. Kolejne realizacje pojawią się także w Wałczu i Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie).

Temat bezpiecznych przejść dla pieszych budzi coraz większe zainteresowanie samorządów. W wielu gminach Enea Oświetlenie prowadzi rozmowy, przygotowuje też kolejne inwestycje.

Specjalne oświetlenie przejść dla pieszych, instalowane przez Enea Oświetlenie, poprawia bezpieczeństwo mieszkańców