Szukaj

O nas

Enea Power&Gas Trading jest spółką z Grupy Kapitałowej Enea. Została zawiązana jako spółka celowa, która przejmie w wyniku podziału ENEA Trading zorganizowaną część jej działalności polegającą na świadczeniu obsługi poszczególnych spółek GK ENEA w obszarach: handlu hurtowego energią elektryczną (z uwzględnieniem uczestnictwa poszczególnych spółek GK ENEA w rynku bilansującym) oraz paliwem gazowym, handlu paliwami produkcyjnymi (węgiel, biomasa, oleje opałowe), handlu prawami majątkowymi wynikającymi ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej oraz świadectw efektywności energetycznej, handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, rynku mocy (pierwotnego i wtórnego), przygotowując w ten sposób ENEA Trading do wyjścia wraz ze spółkami ENEA Wytwarzanie sp. z o.o. oraz ENEA Elektrownia Połaniec S.A. z GK ENEA do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego zgodnie z planowaną transformacją sektora elektroenergetycznego w Polsce.

 


Rafał Soja - Prezes Zarządu

Rafał Soja - Prezes Zarządu

Doświadczony menadżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży energetycznej specjalizujący się w zagadnieniach obrotu energią elektryczną zarówno w obszarze handlu jak i sprzedaży mediów na rynku detalicznym.

Od początku kariery zawodowej związany z podmiotami, które docelowo weszły w skład grupy kapitałowej TAURON Polska Energia SA.

W latach 2000-2009 pracował w strukturach handlowych kolejno Zakładu Energetycznego Wałbrzych SA, EnergiaPro Koncern Energetyczny SA (Szef Biura Obrotu Energią Elektryczną) oraz EnergiaPro Gigawat sp. z o.o. (Dyrektor Departamentu Obrotu Energią elektryczną a następnie Departamentu Sprzedaży). W okresie 2009-2011 Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Marketingu TAURON Polska Energia SA. W latach 2011-2023 w zarządzie spółek sprzedażowych grupy TAURON (TAURON Sprzedaż sp. z o.o. oraz TAURON Sprzedaż GZE sp. z o.o.) pełniąc kolejno funkcje Wiceprezesa ds. sprzedaży na rynku biznesowym (2011-2016) a następnie Prezesa Zarządu (2016-2023).

Pan Rafał Soja zasiadał także w Radzie Nadzorczej TAURON Czech Energy s.r.o. z siedzibą w Ostrawie, w latach 2018-2023 pełniąc funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (aktualnie Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) Wydziału Zarządzania i Informatyki.

Ukończył studia podyplomowe „Inwestycje finansowe” oraz „Energetyka polska w Unii Europejskiej” na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a także Strategiczna Akademia Przywództwa organizowanym przez ICAN Institute.

Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa na podstawie złożonego egzaminu przed komisją Ministra Skarbu Państwa.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.