Fotowoltaika

Energia ze słońca 
pod Twoim dachem

Przez 365 dni w roku bądź podłączony do korzyści płynących z odnawialnego źródła energii – bez względu na sezon, także zimą. Wybierając jakościowe panele fotowoltaiczne od doświadczonego Partnera Enei, masz pewność, że wyposażasz dom w sprawny system, który otwiera Cię na możliwości obniżenia kosztów za prąd, zwiększa niezależność energetyczną i wspiera Twoje wybory związane z troską o środowisko.

Tworzenie Domu Mądrze Po(d)łączonego zacznij od fotowoltaiki!

Dlaczego warto stosować fotowoltaikę?

 

Z nami wyposażasz swój dom w system urządzeń stworzony i obsługiwany przez specjalistów. Inwestujesz więc nie tylko w niższe rachunki, ale i w bezpieczeństwo, i pewność na lata. A konsultację i wycenę masz u nas bezpłatnie!

Inwestujesz 
w oszczędzanie

Działasz dziś –


dla jutra

Pozwalasz 
odetchnąć naturze

Otwierasz się na więcej możliwości

Nowoczesne rozwiązania bliżej Ciebie: fotowoltaika
 

 

Nowoczesne rozwiązania bliżej Ciebie: Fotowoltaika
 

 

Czym jest fotowoltaika?

To ekologiczna technologia, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. By było to możliwe, konieczny jest montaż paneli fotowoltaicznych nazywanych też ogniwami fotowoltaicznymi lub słonecznymi. System fotowoltaiczny można rozwijać, dodając do niego kolejne urządzenia, by maksymalizować autokonsumpcję i zwiększać opłacalność inwestycji.

Jak działa fotowoltaika?

Gdy światło pada na panele fotowoltaiczne, zachodzi w nich tzw. efekt fotowoltaiczny polegający na reakcji materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu) na fotony. W trakcie tego procesu energia słoneczna zamieniana jest w energię elektryczną, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń lub magazynowany do późniejszego wykorzystania.
 

Jak fotowoltaika wpływa na efektywność energetyczną?

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej to, obok stosowanych metod ocieplania, jeden ze sposobów na poprawienie efektywności energetycznej budynku. W praktyce oznacza to możliwość większych oszczędności na energii przy zachowaniu komfortu termicznego i ograniczonego wpływu na środowisko naturalne.

Fotowoltaika a Twoja przestrzeń

Jakie warunki techniczne powinna spełniać nieruchomość?
O tym warto pamiętać na etapie planowania budowy:

Powierzchnia dachu

Położenie dachu

Kąt nachylenia dachu

Jeśli natomiast zamawiasz instalację fotowoltaiczną do już istniejącej nieruchomości, nasz Partner dopasuje rozwiązania do Twoich potrzeb i możliwości przestrzeni.

 

Dla kogo?

Dla właścicieli nowo budowanych domów

Początek inwestycji budowlanej to najlepszy moment na to, by pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej. Planujesz budowę domu? Już teraz zaplanuj również wyposażenie go w system efektywnego zarządzania energią, zaczynając od montażu paneli fotowoltaicznych.

Dla modernizatorów

Możesz też ulepszyć system energetyczny w już wybudowanym domu, korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia naszych Partnerów. Profesjonalny audyt pomoże dobrać rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb, a wysoka jakość komponentów pozwoli Ci cieszyć się korzyściami z inwestycji przez długie lata.

Dla samowystarczalnych

Chcesz mieć większy wpływ na wysokość rachunków za energię oraz na to, z jakich źródeł ją czerpiesz? Właśnie to oferuje fotowoltaika. Pobieraj energię słoneczną na własny użytek, a z czasem rozbudowuj instalację o kolejne urządzenia zwiększające jej autokonsumpcję.

Dla poszukiwaczy korzyści

Przekształcaj energię słoneczną w energię elektryczną i wykorzystuj ją na potrzeby gospodarstwa domowego. W ten sposób możesz zyskać wkład w obniżenie rachunków za prąd.

Dlaczego od Enei?

Dla gwarancji jakości

Jako specjaliści od energii dobieramy naszych Partnerów wykonawczych wyjątkowo starannie – tak, by oferowane przez nich urządzenia oraz każdy etap świadczonej usługi spełniały wszystkie Twoje oczekiwania, a instalacja służyła Ci przez lata.

Dla maksymalizacji oszczędności

Nie tylko zyskasz możliwość obniżenia rachunków za prąd, ale również oszczędzisz na wycenie i konsultacji, bo te masz u nas bezpłatnie. Dodatkowo masz obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną świadczoną przez naszego Partnera oraz wsparcie w uzyskaniu dotacji.

Przejdź łatwiej na nowy poziom
zarządzania energią!

Możliwość otrzymania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, korzystając z jednego z trzech
programów wsparcia: Czyste Powietrze, Mój Prąd 5.0 lub Ulga Termoizolacyjna.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

 

  • właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą wydzielonego w budynku jednorodzinnym,

  • osoba, której dochód roczny nie przekracza 135 tys. zł (w przypadku rozliczania się wraz z drugą osobą dochód liczony łącznie nie może przekraczać na osobę 100 tys. zł)

lub

  • spełniasz określone kryteria dochodowe dotyczące maksymalnego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym
lub mającego przyznane prawo do zasiłku określonego w wymaganiach kwalifikacyjnych.

 

Co obejmuje dofinansowanie?

 

Dofinansowanie w ramach dotacji „Czyste Powietrze” obejmuje:

  • wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy (patrz: pompa ciepła, grzejnik akumulacyjny) oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku,

  • instalację fotowoltaiczną (pod warunkiem wymiany źródła ciepła na efektywne),

  • ocieplenie ścian, dachu, stropu i podłogi,

  • wymianę okien i drzwi,

  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację).

 

Jak złożyć wniosek?

 

Wniosek można złożyć na dwa sposoby: w formie e-wniosku za pośrednictwem strony internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/ lub w urzędzie po wcześniejszym wydrukowaniu i wypełnieniu wniosku.

 

Kiedy złożyć wniosek?

 

Nowa wersja programu ruszyła 3.01.2023 r. i będzie obowiązywał do końca 2029 r.

2. Mój Prąd 5.0

Niech magazynowanie będzie tanie! 

 

Obniż koszty podłączenia magazynu energii do Twojego gospodarstwa domowego dzięki dotacji Mój Prąd 5.0.

 

Kto może skorzystać z dofinansowania?

 

  • osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, mające zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji (lub umowę sprzedaży energii elektrycznej),

  • klient, który chce otrzymać dotację, a korzysta z systemu opustów, musi zmienić dotychczasowy sposób rozliczeń na net billing.

 

Co, poza magazynem energii, może podlegać dofinansowaniu w programie Mój Prąd 5.0? 

 

  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (panele fotowoltaiczne, inwerter oraz inne niezbędne oprzyrządowanie,
przy czym koszt zakupu i montażu licznika nie jest kosztem kwalifikowanym),

  • zakup następujących urządzeń: magazyn ciepła/urządzenie grzewcze (pompa ciepła), system zarządzania energią,
kolektory słoneczne.

 

Jak złożyć wniosek?

 

Wnioski o dotację w programie Mój Prąd 5.0 składasz on-line. 

 

Kiedy złożyć wniosek?

 

Wnioski należy składać od 22.04.2023 r. do 22.12.2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków w ramach piątego naboru wniosków w ramach programu priorytetowego Mój Prąd na lata 2021 – 2023 (MP5).


Więcej informacji dostępnych pod linkiem https://mojprad.gov.pl

Kto może skorzystać z dofinansowania?
 

  • właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej),

  • podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 12%, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego,

  • opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

  • osoby korzystające z dotacji w programie Mój Prąd czy też Czyste Powietrze – w takim przypadku kwota podlegająca odliczeniu będzie pomniejszona o wartość dofinasowania.

  • Wydatki powinny być udokumentowane fakturami wystawionymi wyłącznie przez tych podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Aby odliczyć ulgę, należy również ukończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat (np. rozpoczęcie inwestycji i pierwszy wydatek – maj 2019 r., a zakończenie nie później niż 31 grudnia 2022 r.).

Co obejmuje dofinansowanie?
 

Dofinansowanie pozwala na odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, takich jak: fotowoltaika czy pompy ciepła.
 

Jak uzyskać ulgę?
 

Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

Dowiedz się więcej

Elektrownia słoneczna jest to zespół odpowiednio dobranych urzadzeń odpowiedzialnych za przekształcenie energii promieniowania słonecznego (zaliczanej do odnawialnych źródeł energii) w energię elektryczną.

Instalacja może być zainstalowana zarówno na dachu budynku, jak i na ziemi.

W myśl obowiązującego prawa żadna instalacja fotowoltaiczna nie może pracować w układzie „wyspowym”, tzn. niezależnie od zewnętrznej sieci dystrybucyjnej, ponieważ jako źródło energii nie jest przystosowana do bilansowania zmiennego obciążenia. Głównym przeznaczeniem instalacji fotowoltaicznej jest istotne zmniejszenie zapotrzebowania na zewnętrzną energię elektryczną.

Sprawdź także inne energooszczędne rozwiązania!

Nadwyżki energii gromadzone
na Twoje potrzeby

Ekologiczne

rozwiązania grzewcze

dla Twojego domu

Bliżej, wygodniej i taniej,

gdy ładujesz samochód

Energooszczędne ogrzewanie

pod Twoim dachem

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz poniżej, zadzwoń pod numer infolinii lub przyjdź do Biura Obsługi Klienta!

Dane Klienta:

?
?
?
?


Adres planowanej inwestycji

?
?
?
?


Dane o zużyciu energii elektrycznej


Jaka oferta Cię interesuje? *