Szukaj

Ratownictwo przedmedyczne

Akcja edukacyjna dla dzieci, młodzieży i dorosłych: Pierwsza pomoc - ratownictwo przedmedyczne

Pracując w energetyce codziennie jesteśmy narażeni na sytuacje zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego w Enea działa grupa świetnie wyszkolonych ratowników. W momencie wypadku liczy się czas, zimna krew i wiedza. Każdy powinien znać podstawy pierwszej pomocy i wiedzieć co zrobić. My wiemy i dzielimy się tą wiedzą z młodzieżą szkół ponadpodstawowych.

Uczymy młodych ludzi co mogą zrobić będąc świadkiem:

- nieszczęśliwego zdarzenia

- zasłabnięcia

- utraty przytomności

- zadławienia

- silnego krwawienia

- zawału serca

- porażenia prądem

Przygotowujemy ich do podejmowanie szybkich, pewnych i profesjonalnych działań ratunkowych. Zajęcia nastawione są na praktyczne symulacje trudnych sytuacji uzupełnione ważnymi informacjami wartymi zapamiętania. Szkolenie prowadzą ratownicy przedmedyczni z Enea.

 

-Gdy dzieje się coś niedobrego błyskawicznie gromadzą się gapie. Niezdrowa ciekawość połączona z biernością. Zamiast działać tłum stoi, jedni oglądają się na drugich. W końcu ktoś wyjmie telefon, żeby zawiadomić pogotowie. A cenny czas ucieka. Na naszych oczach ktoś może przecież walczyć o życie. Skąd ta bezczynność? Głównie ze strachu, niewiedzy. Może to brak wiary w to, że możemy coś zmienić. Może obawa, czy nie zaszkodzimy i nie wpakujemy się w jakieś kłopoty. Bezpieczniej jest wtopić się w tłum i pójść potem w swoją stronę. Ale wyobraźmy sobie na chwilę, że to my tam leżymy, otoczeni anonimowym tłumem. Na pewno bardzo byśmy chcieli, by ktoś przełamał krąg obojętności i odważył się nam pomóc.

Chcemy, by takich sytuacji było jak najmniej. Wierzymy, że ucząc młodzież wykształcimy w nich inną postawę. Uczymy ich, by nie bali się wyjść z tłumu,  umieli właściwie ocenić sytuację i błyskawicznie zareagować. Walczymy z obojętnością. Pokazujemy co mogą coś zrobić. Uświadamiamy im, że to także ich obowiązek.

Młodzi ludzie bardzo chętnie biorą udział w szkoleniach. Na zajęciach są aktywni, pytają. Bardzo lubimy te spotkania, bo widzimy, że to działa. A to ogromna satysfakcja. Pomagamy zrobić pierwszy krok, nabrać pewności siebie i wiary w to, że warto wychylić się z bezczynnego tłumu gapiów. Wierzymy, że kiedyś wstydzić się będą tylko Ci, którzy stoją zamiast pomagać.

Zachęcam nauczycieli, by zaprosili naszych ratowników do swoich szkół. W miarę naszych możliwości pojawimy się u Państwa i poprowadzimy naprawdę ciekawe i wartościowe zajęcia. Do zobaczenia w Państwa szkole.

 

Jarosław Kordus założyciel grupy wolontariuszy-ratowników w Grupie Enea

Zobacz galerię zdjęć

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.