Szukaj

Zaproszenie do udziału w III edycji konkursu „Moc na start. Konkurs o Stypendium Enea S.A.”  kierujemy do uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu elektrycznym i energetycznym objętych umową patronacką Grupy Enea.

Pobierz listę szkół

Jednym z działań Grupy Enea jest promowanie wśród młodzieży wiedzy o energetyce. Chcemy inspirować i zachęcać do poznawania nowoczesnych rozwiązań oraz trendów rozwojowych w branży. To właśnie młodzi ludzie będą kształtować naszą gospodarkę w przyszłości. Wierzymy, że nasza współpraca z uczniami i nauczycielami zaowocuje nowatorskimi pomysłami, a także nowymi cennymi relacjami i niezapomnianymi wrażeniami.

Zależy nam na tym, by doceniać najzdolniejszych uczniów, dlatego też zapraszamy do udziału w Konkursie „Moc na start. Konkursie o stypendiom Enea S.A.”. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowują prace konkursowe, które oceniane są przez Komisję Konkursową powołaną przez Organizatora. Komisja dokona oceny prac kierując się poniższymi kryteriami:

  • Kompletność przedstawionej w opracowaniu koncepcji (pomysły, argumenty, podsumowanie)
  • merytoryczny poziom opracowania (źródła informacji)
  • wkład własny w opracowaniu (przemyślenia, pomysły, nowe zastosowania)
  • estetyka wykonania pracy i sposób prezentacji danych.

 

Konkurs składa się z dwóch etapów:

Etap I  

01.10.2021 – 31.10.2021

Etap I polega na wypełnieniu zgłoszenia konkursowego ( w terminie do 15.10.2021 r.) oraz przesłaniu pracy konkursowej ( w terminie do 31.10.2021 r.) na adres konkurs@enea.pl

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu odpowiedzi na jedno z trzech zadań konkursowych.

Opis zadań konkursowych (lub podlinkowane zadania konkursowe)

Wprowadzenie

Jestem energetycznym Geekiem. Szanuję środowisko i dbam o nie. Mieszkam w domu na przedmieściu Poznania. Pracuję w centrum miasta. Do miejsca pracy mam około 10 km, których pokonanie autem zajmuje mi w szczycie aż 45 minut. Jest to rozwiązanie mało ekologiczne i ekonomiczne (auto spala w korku dużo paliwa, a podczas mojej pracy stoi na parkingu), choć wygodne. Chcę wprowadzić zmiany do codziennego życia, które sprawią, że mój dom będzie nowoczesny i energooszczędny, a dojazd do pracy nie będzie negatywnie wpływał na środowisko i domowy budżet.

Zadanie 1:

Przeanalizuj zalety i wady dostępnych w Poznaniu sposobów transportu pod kątem ekologii, kosztów korzystania, dostępności, bezpieczeństwa i wygody, możliwości stosowania w różnych porach roku, szybkości przemieszczania się. Wybierz  najlepsze Twoim zdaniem rozwiązanie i uzasadnij  je.  Zaproponuj  nowy, alternatywny sposób przemieszczania się, który będzie konkurencyjny do wybranego przez Ciebie rozwiązania, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska.

Zadanie 2:

Przedstaw, w jaki sposób możecie dbać o środowisko, wdrażając ekologiczne i energooszczędne rozwiązania w swoim domu na przedmieściu. Zaproponuj  sposoby, dzięki którym będziesz minimalizować zużycie wody, energii elektrycznej i ciepła. Pokaż, że każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska na wiele sposobów. Zachęć innych do oszczędzania.

Zadanie 3:

Zaproponuj, w jaki sposób zapewnić ekologiczność, bezpieczeństwo i niezawodność dostarczania energii do Twojego domu. Wykorzystaj w tym celu innowacyjne sposoby zapewnienia zasilania w nowoczesnych budynkach energooszczędnych i samowystarczalnych energetycznie. Opisz współpracę z lokalnym przedsiębiorstwem energetycznym oraz Twoimi sąsiadami w zakresie świadczenia wzajemnych usług energetycznych.

Do II etapu Konkursu zostanie wybranych 15 najlepszych prac.

Etap II 

08.11.2021 - 30.11.2021

Etap II polega na przesłaniu pracy konkursowej przygotowanej w formie prezentacji multimedialnej na adres konkurs@enea.pl

O wynikach konkursu decyduje Komisja Konkursowa.

10 najlepszych prac zostanie nagrodzonych stypendium w wysokości 3 000 zł.

Laureatów poznamy 15.12.2021 roku.

 

Patronat honorowy:

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.