
To program dla seniorów i rodzin wielopokoleniowych. W ramach działań
organizujemy spotkania dla m.in. Klubów Seniora, Uniwersytetów
Trzeciego Wieku, uczestników targów i domów kultury.
Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” w 2019 roku to:
- - ponad 100 godzin warsztatowych
- - 13 zorganizowanych warsztatów
- - 2830 uczestników i 46 wolontariuszy
- - ponad 2540 przejechanych kilometrów
Dyżury Infolinii TeleRada
800 805 605
Poniedziałek: 09:00-12:00 Dietetyk
Wtorek: 16:00-18:00 Prawnik
Środa: 10:00-13:00 Pracownik socjalny
Czwartek: 09:00-12:00 Rzecznik konsumentów
Piątek: 15:00-17:00 Lekarz i farmakolog
Darmowa Infolinia dla seniorów TeleRada 800 805 605
W ramach tegorocznej, trzeciej już edycji projektu ,,Enea dla pokoleń. Bezpieczny i zdrowy senior” uruchomiona została darmowa infolinia TeleRada. Pod numerem telefonu 800 805 605 przez 5 dni tygodniu, w wyznaczonych godzinach dyżurują eksperci wybranych dziedzin:
• DIETETYK - w poniedziałki między godz. 9:00, a 12:00 można zasięgnąć porady specjalisty żywienia, który udzieli cennych wskazówek jak zdrowo się odżywiać i jaką dietę stosować w różnego rodzaju schorzeniach.
• PRAWNIK - we wtorek między godz. 16:00, a 18:00 przy telefonie dyżurują prawnicy, u których można zasięgnąć porady dotyczącej szeroko pojętego prawa od spadkowego do mieszkaniowego, po cywilne.
• PRACOWNIK SOCJALNY -w środy między godz. 10:00, a 13:00 - można pytać o zasiłki i pomoc socjalną, wnioski dotyczące opieki społecznej i wsparcie rzeczowe od samorządu.
• RZECZNIK KONSUMENTÓW - we czwartki między godz. 9:00,a 12:00 - przy telefonie dyżurują eksperci z biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Poznaniu, którzy pomogą rozwiązać problemy związane z reklamacjami i wszelkimi zagadnieniami związanymi z podpisywaniem umów konsumenckich.
• LEKARZ I FARMAKOLOG - w piątki między godz. 15:00, A 17:00 - piątkowe popołudnie jest kontynuacją projektu, prowadzonego przez studentów medycyny i farmacji z nauczycielami akademickimi z Pracowni Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W jego ramach, udzielane będą porady lekowe osobom starszym. Inicjatywa powstała z troski bezpieczeństwo tych osób, które w czasie epidemii COVID-19 mogły się zwrócić z pytaniami dotyczącymi stosowanego leczenia, bez konieczności wychodzenia z domu. Teraz też nie tylko będzie można zadać pytanie dotyczące problemów zdrowotnych, ale też skonsultować prawidłowość przyjmowania i dobór leków.
i wszystko to bez wychodzenia z domu!
Program Enea dla Pokoleń, Wspólnie o bezpieczeństwie został uruchomiony w 2018 roku. Obejmuje on cykle warsztatów podczas których prezentujemy między innymi jak bezpiecznie poruszać się w gąszczu zapisów umów handlowych, jak zachowywać się w czasie spotkania z odwiedzającym dom przedstawicielem handlowym oraz jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy. Celem warsztatów jest edukacja, kształtowanie świadomości konsumenckiej i wsparcie ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach domowych.
W ramach akcji powstał cykl audycji radiowych. Posłuchaj o czym rozmawialiśmy!
-
Odcinek 1 - SMOGSMOG – cichy zabójca. Jak powstaje i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie?
-
Odcinek 2 - TESTAMENTTESTAMENTY – o czym warto pamiętać. Jak powinien wyglądać prawidłowo sporządzony.
-
Odcinek 3 - TLENEK WĘGLA potocznie zwany CZADEMCZAD - Na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby zabezpieczyć się przed czadem.
-
Odcinek 4 - PIERWSZA POMOCPIERWSZA POMOC - Czy należy się bać udzielenia pierwszej pomocy? W jaki sposób należy pomagać?
-
Odcinek 5 - AKTYWNOŚĆ DLA SENIORÓWAKTYWNOŚĆ DLA SENIORÓW - Cogito ergo sum - warsztaty teatralne, konkurs poetycki czy pokaz mody - nowe formy aktywności dla Seniorów.
-
Odcinek 6 - NIEUCZCIWE PRAKTYKINIEUCZCIWE PRAKTYKI - W każdym wieku możemy paść ofiarą oszustów; jak nie dać się oszukać? Gdzie szukać pomocy?
-
Odcinek 7 - PRZEMOC WOBEC OSÓB STARSZYCHPRZEMOC WOBEC OSÓB STARSZYCH - Gdzie szukać pomocy, jak reagować na takie sytuacje. Czym jest Pokolenie Kanapkowe?
Organizatorami projektu „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” jest Fundacja Enea, Stowarzyszenie My50+ oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Honorowym patronatem program został objęty przez Wojewodę Wielkopolskiego, Wojewodę Lubuskiego, Wojewodę Zachodniopomorskiego, Komendanta Głównej Straży Pożarnej oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.