Grupa Enea na rzecz rozwoju #SMR. #TransformacjaEnei trwa!

Poznaj potencjał rozproszonych małych modułowych reaktorów jądrowych

Dowiedz się więcej:

Czym są SMR-y?

Co kryje się za skrótem SMR?


SMR to z jęz. angielskiego Small Modular Reactor, czyli Mały Modułowy Reaktor.

Definiowany jest przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (IAEA) jako reaktor jądrowy o mocy do 300 MWe, zaprojektowany z wykorzystaniem technologii modułowej, czyli seryjnie wytwarzanych modułów, które dostarczane są w całości na miejsce docelowej eksploatacji.

MWe? Co to znaczy?


Za tym skrótem kryje się wat, czyli jednostka mocy w układzie SI, a dokładniej jej wielokrotność: jeden megawat mocy to milion watów. W energetyce odróżnia się moc cieplną od mocy elektrycznej – ta pierwsza podawana jest w MWt, a elektryczna – w MWe. Wartość do 300 MWe oznacza, że moc wytwórcza reaktora może osiągnąć wartość odpowiadającą 150 tysiącom czajników elektrycznych o mocy 2000 W każdy.

Czy modułowość reaktorów SMR oznacza, że taką małą elektrownię jądrową można rozbudowywać, nawet w trakcie jej pracy?


Tak. Taka jest idea, aby w razie potrzeby móc dobudowywać kolejne jednostki mocy i rozbudowywać elektrownię, podobnie jak można to zrobić z klockami lego.

To jaka może być maksymalna moc takiej małej elektrowni jądrowej?


Definicja IAEA mówi, że to właśnie 300 MWe, jednak są dostawcy technologii, którzy proponują moc wytwórczą bliską 500 MWe lub kilka mniejszych modułów w „wielopaku”, np.: 6 modułów x 77 MWe, a nawet 12 modułów x 77 MWe, co łącznie daje nawet 924 MWe. Powyżej 1 000 MWe mamy do czynienia już z dużą elektrownią jądrową.

Duża, mała elektrownia? Co za różnica?


Duża. Mały reaktor wystarczy, aby zasilić w prąd małe miasteczko; większy – by zapewnić energię większej aglomeracji miejskiej lub dużemu, energochłonnemu zakładowi produkcyjnemu (np. hucie stali lub szkła).

Ciekawe. To znaczy, że ludzie z miasta znajdą pracę w takiej małej elektrowni jądrowej?


Nie tylko ludzie z miasta, a z całego regionu. Ponieważ podczas budowy takiej małej elektrowni jądrowej wymagane jest zatrudnienie około 1 000 pracowników, a do jej obsługi potrzebne będzie około 200 osób.

Ale czy praca w elektrowni SMR jest bezpieczna?


Oczywiście, ponieważ są tam przestrzegane bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa. Jest nawet tzw. kultura bezpieczeństwa. To cała dziedzina, która obejmuje zagadnienia związane z przestrzeganiem przepisów na takich obiektach, a także kwestie zwane z angielskiego „3S”: Safety, Security and Safeguards, czyli ochronę przed zdarzeniami losowymi, celowymi oraz ochronę przed niewłaściwym wykorzystaniem materiału radioaktywnego.

A kto tego przestrzega i pilnuje?


Zasad tych przestrzegają wszyscy pracownicy elektrowni, nawet ci zaangażowani w samą budowę elektrowni jądrowej i będący częścią łańcucha dostaw. Nad całością czuwa prezes Państwowej Agencji Atomistyki (PAA).

Czy cała ta technologia jest bezpieczna dla nas i środowiska?


Technologia jądrowa nie zagraża otoczeniu i twoim planom na przyszłość. SMR-y są zeroemisyjne, a więc nie produkują CO2, pyłów i innych substancji, które mogłyby trafić do atmosfery. To technologia w pełni bezpieczna dla ludzi i przyrody.

Warsztaty dla szkół patronackich Grupy Enea

W świat nowoczesnych technologii jądrowych zostaną w pierwszej kolejności wprowadzeni uczniowie szkół patronackich (branżowych i technicznych), z którymi Grupa Enea od lat ściśle współpracuje, wspierając edukację młodych energetyków. W spotkaniach edukacyjno-informacyjnych będzie uczestniczył ekspert, który podzieli się swoją wiedzą w zakresie technologii i funkcjonalności SMR-ów oraz odpowie na pytania uczniów. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w przeprowadzanym na lekcji minikonkursie z nagrodami.

Kontakt

Jesteś inwestorem? Masz propozycję współpracy? Skontaktuj się z zespołem Departamentu Rozwoju Projektów Innowacyjnych i Nowych Technologii Grupy Kapitałowej Enea:

smr@enea.pl

Kontakt

Jesteś inwestorem? Masz propozycję współpracy? Skontaktuj się z zespołem Departamentu Rozwoju Projektów Innowacyjnych i Nowych Technologii Grupy Kapitałowej Enea:

smr@enea.pl