Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta
Sprawdzaj stan konta, korzystaj z e-faktury i powiadomień. W Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta wygodnie i szybko zarządzasz swoimi płatnościami za energię elektryczną.
Prosument to zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) Klient, który spełnia następujące warunki:
wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji
jest odbiorcą końcowym, czyli nie wykorzystuje energii na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji
dokonuje zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej
zużywa wyprodukowaną energię wyłącznie na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą
Prosumentem mogą zostać:
osoby fizyczne
osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, pod warunkiem, że energię wytwarzaną w mikroinstalcji zużywają na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą
osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, rybackie, sadownicze, hodowcy pod warunkiem, że działalność ta nie jest regulowana ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
jednostki sektora finansów publicznych
wspólnoty mieszkaniowe
kościoły i związki wyznaniowe
WAŻNE! Każdy z powyższych warunków musi zostać spełniony. W przeciwnym razie Klient nie kwalifikuje się do zawarcia umowy jako Prosument.
Kim jest wytwórca energii z mikroinstalacji?
Wytwórcami energii z mikroinstalacji są Klienci wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, ale niespełniający chociażby jednego z warunków do zakwalifikowania się jako Prosument.
Mikroinstalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW.
Rodzaje mikroinstalacji:
Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw solarnych generujących napięcie elektryczne pod wpływem padającego na nie promieniowania słonecznego. Są one elementem instalacji solarnych, dzięki którym Klient może produkować energię elektryczną na potrzeby własne przechowując jej nadwyżkę w akumulatorach lub odprowadzać do sieci elektroenergetycznej
Elektrownie wiatrowe to urządzenia zamieniające energię ruchu mas powietrza na energię kinetyczną ruchu obrotowego wirnika elektrowni, która następnie przekazywana jest do generatora wytwarzającego energię elektryczną. Poza produkcją energii elektrycznej na potrzeby domowe urządzenia te najczęściej służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej
Instalacja hybrydowa to połączenie co najmniej dwóch typów mikroinstalacji, które wytwarzają energię elektryczną
Zapoznaj się z naszą ofertą dla Prosumentów.
Potencjalni Prosumenci w pierwszej kolejności mają obowiązek poinformowania Operatora Sieci Dystrybucyjnej o chęci przyłączenia mikroinstalacji. Służą do tego dwa formularze zgłoszeniowe:
z-mi - (przyłączenie w trybie zgłoszenia), gdy moc mikroinstalacji jest mniejsza od mocy przyłączeniowej i jest to odbiorca końcowy
w-mi - (przyłączenie w trybie wydania warunków przyłączenia), gdy moc mikroinstalacji jest większa od mocy przyłączeniowej
W ciągu 30 dni Operator Sieci Dystrybucyjnej wymienia licznik na dwukierunkowy.
Dodatkowe informacje uzyskasz pod numerem infolinii Enea Operator 61 850 40 00 oraz na stronie ENERGIA+ Fotowoltaika
W celu zawarcia umowy należy dostarczyć następujące dokumenty:
wypełniony Wniosek Prosumenta
tytuł prawny do lokalu
potwierdzenie oddania mikroinstalacji do użytku (wystawione przez wykonawcę instalacji)
Dokumenty możesz przekazać nam w jeden wybrany sposób:
korzystając z Elektronicznego Biura Obsługi Klienta
rozmawiając na czacie
wysyłając na adres korespondencjny ul. Jana Czochralskiego 6, 61-248 Poznań
odwiedzając najbliższe Biuro Obsługi Klienta
Prosumenci posiadający umowę kompleksową będą mieli możliwość zbilansowania, w okresie zgodnym z podpisaną umową kompleksową energii pobranej z wyprodukowaną. Współczynniki ilościowe niezbędne do rozliczenia są zależne od mocy instalacji i wynoszą:
w przypadku instalacji do 10 kW: 0,8 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej
w przypadku instalacji powyżej 10 kW: 0,7 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej
WAŻNE! Opustowi podlegają zarówno opłaty za energię elektryczną czynną jak i opłaty dystrybucyjne w zakresie składników zmiennych.
Okres w jakim można rozliczać energię opisuje pkt.5 Art.4 Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) z 20 lutego 2015 (z późn.zm), który stanowi, że Klient, który wyprodukował nadwyżkę energii posiada 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego na jej zbilansowanie.
„Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresie rozliczeniowym.”
Wybierz produkt Enea Smart - Pakiet Ogrzewanie i rachunki kontroluj na gorąco!
Zobacz więcejGdy przytrafi Ci się awaria, wezwij fachowca! Stała cena prądu i usługi fachowców w pakiecie.
Zobacz więcejWitaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.