Dbając o rozwój kompetencji młodych ludzi wchodzących na rynek pracy w branży energetycznej, Grupa Enea opracowała program patronacki dla szkół technicznych, w których uczniowie przygotowują się do wykonywania zawodu elektromontera, elektryka i energetyka. Inicjatywy realizowane w ramach programu pozwalają uczniom obserwować zastosowanie nowych technologii w praktyce, poznawać infrastrukturę firmy i rozmawiać z praktykami na tematy branżowe. Wspieramy też szkoły w promocji zawodu elektromontera i naboru do szkół patronackich.

Program opiera się przede wszystkim na przekazywaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej w ramach wykładów prowadzonych przez ekspertów Enei; konkursów, w których do zdobycia są stypendia; praktyk zawodowych pod okiem mentora, wycieczek oraz warsztatów z doradztwa zawodowego. Oferujemy też materiały edukacyjne do wykorzystania w ramach zajęć lekcyjnych służące poszerzaniu wiedzy o najnowsze zagadnienia z branży.

Współpraca biznesu z sektorem edukacji to dla szkół możliwość ciągłego rozwoju, a dla Grupy Enea inwestycja w przyszłość energetyki krajowej i potencjalnych pracowników. Dotychczas patronatem zostało objętych 16 szkół z terenu działalności spółek naszej Grupy, które wyróżniają się wysokim poziomem nauczania.

W ramach patronatu wspieramy szkoły poprzez:

Wycieczki edukacyjne wspierające rozwój kompetencji uczniów i nauczycieli. Uzupełniamy wiedzę teoretyczną nt. pracy w zawodach technicznych, pokazując uczniom infrastrukturę, z którą będą mieli do czynienia w codziennej pracy po ukończeniu szkoły. Dla nauczycieli jest to okazja do poznania zmieniających się narzędzi pracy w branży.

Konkurs dla uczniów szkół patronackich. Nie ma lepszego sposobu na zachęcenie uczniów do zgłębienia tematu niż zaangażowanie ich w przygotowanie prac konkursowych. Dlatego motywujemy ich do tego w ramach konkursów, które wyzwalają w nich ducha współzawodnictwa i kreatywności przy jednoczesnej nauce zawodu.

Promocja zawodu: technik elektryk i technik energetyk. Jak bardzo cenione są zawody do których przygotowują szkoły patronackie, wie najlepiej potencjalny pracodawca, dlatego korzystamy z każdej sposobności, aby opowiedzieć o atrybutach pracy w tych zawodach jak największej liczbie uczniów.

Targi edukacyjne promujące szkoły patronackie. Targi edukacyjne to okazja dla szkół patronackich do zainteresowania uczniów szkół podstawowych swoją ofertą edukacyjną i nakreśleniem zawodów jakie można po ich ukończeniu wykonywać. Pomagamy szkołom opowiedzieć o charakterystyce pracy w branży energetycznej do których przyuczają oraz pokazujemy ścieżkę kariery którą można kroczyć po ich ukończeniu.

Pokazy ratownicze w szkołach. Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych wartości etycznych Grupy Enea, dlatego nasi wolontariusze szkolą młodzież z zasad bezpieczeństwa oraz technik ratowania życia, aby czuli się bezpiecznie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Program doradztwa zawodowego dla uczniów i nauczycieli „Fajna szkoła - dobry zawód – niezła kariera". To autorski program Grupy Enea polegający na wsparciu uczniów szkół patronackich w wejściu na rynek pracy oraz nauczycieli w rozwoju kompetencji związanych z komunikacją. Warsztaty prowadzone są przez trenerów Grupy Enea.

Celem Konkursu jest promowanie wśród młodzieży uczącej się w naszych szkołach patronackich wiedzy o energetyce i zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energetyki. Każdego roku przyświeca mu temat przewodni, zgodnie z którym uczniowie przygotowują prace i walczą o stypendia w wysokości 3000 złotych na rozwój swoich zainteresowań zawodowych. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Więcej o konkursie "Moc na start"

Zasileni wiedzą to projekt edukacyjny, który wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnej edukacji. Specjalnie dla szkół patronackich, pracownicy Grupy Enea opracowali materiały edukacyjne, które w przystępny i ciekawy sposób przedstawiają zagadnienia współczesnej branży energetycznej. Dzięki filmom z wykładami ekspertów, quizom i proponowanym ćwiczeniom w grupach, uczniowie są systematycznie „zasilani wiedzą” niezbędną do podjęcia zawodu w branży energetycznej.

Kontakt

ENEA S.A.

Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi GK

Biuro Zarządzania Procesami Personalnymi

Ul. Pastelowa 8

60 – 198 Poznań

Lucyna Żuraw

e-mail: lucyna.zuraw@enea.pl

Mariola Zimorska

e-mail: mariola.zimorska@enea.pl