Aby skorzystać z mechanizmu ceny maksymalnej, pobierz Oświadczenie, wypełnij elektronicznie, a następnie prześlij na adres wskazany w pozycji nr 5 poniżej. Dla uniknięcia błędów sugerujemy nie składać oświadczeń w innej formie, niż na wzorze określonym w rozporządzeniu.
| ![]()
|
Ustawa dotyczy:
Aby skorzystać z mechanizmu ceny maksymalnej od dnia wejścia w życie Ustawy:
- odbiorca uprawniony wskazany w pkt. 1 w lit b-e (z wyjątkiem lit. e tiret dwudzieste dziewiąte) – do 30 listopada 2022r.
- odbiorca uprawniony wskazany w pkt. 1 w lit. f oraz w pkt. 1 lit. e tiret dwudzieste dziewiąte – do 31 stycznia 2023r.
za wyjątkiem odbiorcy w gospodarstwie domowym, musiał złożyć Oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających uznać go za Odbiorcę uprawnionego.
Oświadczenie składane przez odbiorców uprawnionych, wg wzoru opublikowanego przez ministra właściwego do spraw energii, zawiera:
1) oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie składającego Oświadczenie za odbiorcę uprawnionego;
2) wskazanie danych służących określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby:
a) podmiotów lub realizacji zadań, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b–e Ustawy,
b) inne niż określone w art. 2 pkt 2 lit. b–e Ustawy;
3) określenie szacowanej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby, o których mowa w pkt 2 powyżej;
4) numer punktu poboru energii;
5) datę zawarcia umowy sprzedaży, o której mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo energetyczne, albo umowy kompleksowej, o której mowa w art. 5 ust. 3 tej ustawy.
Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Tak, należy złożyć wypełnione i podpisane Oświadczenie zgodne ze wzorem opublikowanym przez ministra właściwego do spraw energii.
Tak, Oświadczenie trzeba złożyć na gotowym wzorze. Pobierz wzór Oświadczenia zgodny z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw energii.
Odbiorca uprawniony może złożyć Oświadczenie w następującej formie:
Skan Oświadczenia podpisanego własnoręcznie nie będzie honorowany.
Zalecamy skorzystanie z wzoru Oświadczenia, który jest dostępny na stronie enea.pl zgodny z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw energii.
Odbiorca uprawniony musiał złożyć Oświadczenie w terminie do 30 listopada 2022 r., aby sprzedawca zastosował wobec niego cenę maksymalną od 1 grudnia 2022 r. lub także w określonych przypadkach od dnia 24 lutego 2022 r. Złożenie przez Odbiorcę uprawnionego Oświadczenia po 30 listopada 2022 r. zobowiązuje sprzedawcę do stosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej ze skutkiem od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono Oświadczenie.
W przypadku, odbiorców będących:
w terminie do dnia 31 stycznia 2023 r.
Dla Odbiorców uprawnionych, którzy złożą Oświadczenie, ceny maksymalne mają zastosowanie w rozliczeniach w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Zgodnie z Ustawą, dla Odbiorcy uprawnionego, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. b-e Ustawy, którzy złożą Oświadczenie, cenę maksymalną stosuje się również do rozliczeń obejmujących okres od dnia zawarcia przez niego tej umowy lub wejścia w życie tej zmiany lub określenia ceny do dnia 30 listopada 2022 r. jeśli odbiorca ten:
1) po dniu 23 lutego 2022 r. zawarł ze sprzedawcą umowę sprzedaży, o której mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo energetyczne albo umowę kompleksową, o której mowa w art. 5 ust. 3 ustawy - Prawo energetyczne lub
2) po dniu 23 lutego 2022 r. dokonał zmiany warunków umowy sprzedaży, o której mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo energetyczne lub umowy kompleksowej, o której mowa w art. 5 ust. 3 ustawy - Prawo energetyczne w zakresie ceny energii elektrycznej zawartej z podmiotem uprawnionym przed tym dniem, lub
3) posiadał umowę sprzedaży, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo energetyczne albo umowę kompleksową, o której mowa w art. 5 ust. 3 ustawy - Prawo energetyczne, przewidującą określanie ceny energii elektrycznej na podstawie wyboru przez odbiorcę końcowego terminu zakupu energii elektrycznej na giełdzie towarowej w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych.
W takich przypadkach, sprzedawca w zakresie dostaw energii elektrycznej, które miały miejsce do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy, dokonuje rozliczeń wynikających ze stosowania ceny maksymalnej proporcjonalnie, w miesięcznych ratach, w okresie do dnia 31 grudnia 2023 r.
W stosunku do odbiorców, którzy nie muszą składać oświadczeń (tj. odbiorcy uprawnieni w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. poz. 2127) - odbiorcy z gospodarstw domowych, cena maksymalna ma zastosowanie w okresie od dnia przekroczenia limitu zużycia energii elektrycznej, o którym mowa w ww. ustawie do dnia 31 grudnia 2023 r.
Zgodnie z Ustawą cenę maksymalną rozumie się jako cenę energii elektrycznej wynoszącą:
- 785 zł/MWh do 30 września 2023 roku oraz
- 693 zł/MWh od 1 października 2023 roku
przy czym cena ta nie zawiera podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (Ustawa Roz. 1 art. 2 pkt. 1 lit b).
Cena ta będzie stosowana przez sprzedawców energii do rozliczeń z podmiotami użyteczności publicznej, jednostkami samorządu terytorialnego oraz mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami.
Nie trzeba ponownie składać oświadczenia. Zmienioną cenę maksymalną zastosujemy w rozliczeniach, na podstawie oświadczenia, które już mamy.
Zgodnie z Ustawą cena maksymalna będzie stosowana w rozliczeniach z odbiorcą korzystającym z rozliczenia strefowego w każdym miesiącu, w którym średnia cena zakupu energii elektrycznej będzie wyższa od ceny maksymalnej. Średnią ceną zakupu jest średnia cena wszystkich stref ważona ilością energii elektrycznej pobranej w miesiącu.
Tak, jeśli jesteś odbiorcą uprawnionym wskazanym w Ustawie i złożysz Oświadczenie.
Jeśli:
- gwarancja ceny w zawartej umowie sprzedaży/kompleksowej jest wyższa niż cena maksymalna, będziesz rozliczany według ceny maksymalnej zagwarantowanej Ustawą.
- gwarancja ceny w zawartej umowie sprzedaży/kompleksowej jest niższa niż cena maksymalna, w okresie obowiązywania tej ceny, będziesz rozliczany po korzystniejszej stawce wynikającej z umowy.
Tak, ceny maksymalne mają zastosowanie również w rozliczeniach z odbiorcą uprawnionym, który zawarł umowę sprzedaży rezerwowej ze sprzedawcą rezerwowym. Warunkiem jest złożenie Oświadczenia.
Tak, ceny maksymalne będą miały w takim przypadku zastosowanie, pod warunkiem złożenia Oświadczenia przez odbiorcę uprawnionego.
Ustawa nie ma zastosowania dla podmiotów ze statusem „dużego przedsiębiorcy”. Ustawa odnosi się do definicji przedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570).
Ustawa wprowadza zapisy dla podmiotów, które z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez podmioty, o których mowa w Art. 2 ust 2 lit. b–e Ustawy, w zakresie, w jakim zapewnia energię elektryczną w tych lokalach, pod warunkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 Ustawy; w terminie do dnia 31 stycznia 2023 r.
Aby móc skorzystać z rozliczeń w oparciu o cenę wynikająca z ustawy należy bardzo skrupulatnie wypełnić załączone na stronie Oświadczenie uzupełniając wszystkie wymagane pola. Oświadczenia błędne lub niekompletne mogą być odrzucone.
Nie. Skan Oświadczenia podpisanego własnoręcznie nie będzie honorowany. W przypadku przesłania Oświadczenia drogą mailową dokument należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym.
Przykład wypełnionego wniosku dostępny jest na naszej stronie internetowej - Instrukcja, jak wypełnić Oświadczenie
Wpisanie NIP-u firmy usprawni weryfikację złożonego Oświadczenia a uzupełnienie danych mailowych oraz numer telefonu pozwoli na sprawny kontakt w przypadku błędów w złożonym Oświadczeniu.
W treści Oświadczenia, w informacji o punktach poboru energii elektrycznej (PPE) należy wpisać numer albo numery PPE z ostatnio otrzymanej faktury. Numer PPE dostępny jest również w eBOK-u - Zaloguj się do eBOK.
Kategorie odbiorców uprawnionych wymienia pkt. 5 Oświadczenia. Są one także wskazane w informacji zawartej w odpowiedzi na 1 pytanie.
W Oświadczeniu należy podać dane szacunkowe dotyczące przewidywanej wielkości zużycia energii elektrycznej w okresie objętym ceną maksymalną w kWh.
Dane historyczne dotyczące wielkości zużycia energii elektrycznej, które mogą pomóc oszacować przyszłe zużycie, znajdują się w eBOK-u - Zaloguj się do eBOK.
Jeśli posiadasz kilka umów na różne PPE możesz złożyć jedno oświadczenie (niezależnie czy jest to umowa kompleksowa czy sprzedażowa). Należy wtedy jednak pamiętać by przy właściwym nr PPE wskazać odpowiednią datę zawarcia umowy, która obejmuje dany PPE.
Wpisz datę, która została wskazana w samej umowie jako oznaczenie roku, miesiąca, dnia, w którym została ona zawarta przez Strony (zwykle w nagłówku umowy).
W przypadku umowy, która była zmieniana aneksami, wpisz samą datę zawarcia umowy, bez dat zawarcia aneksów.
Jeśli zawarłeś z ENEA S.A. więcej niż jedną umowę na różne PPE, której realizacja obejmuje okres stosowania cen maksymalnych, obok numerów PPE wymień datę odpowiedniej zawartej przez Ciebie umowy z ENEA S.A., która dotyczy danego PPE.
Jeżeli jesteś mikro, małym albo średnim przedsiębiorcą i zużywasz całą energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności - w kolumnie nr 4 Wielkość zużycia energii elektrycznej – powinieneś wpisać określoną w kWh, przewidywaną przez Ciebie ilość energii elektrycznej, którą będziesz zużywał w okresie stosowania cen maksymalnych. Zgodnie z ustawą ceny maksymalne są stosowane wobec odbiorców uprawnionych do 31.12.2023 r.
Jeżeli jesteś mikro, małym albo średnim przedsiębiorcą i zużywasz całą energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności - w kolumnie nr 5 Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną (%)– powinieneś wpisać 100%.
Nie, jeśli umowa przewiduje w rozliczeniach z Tobą cenę niższą od ceny maksymalnej, będziemy automatycznie stosować cenę niższą (zgodnie z warunkami umowy). Złożenie oświadczenia, niezależnie od tego jaką Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną wskażesz w tym oświadczeniu (kolumna nr 5), nie spowoduje podwyższenia ceny.
Jeśli korzystasz z cen strefowych lub cen indeksowanych, automatycznie zweryfikujemy, czy Twoja średnia cena energii elektrycznej w danym miesiącu jest wyższa od ceny maksymalnej, czy nie. Jeśli będzie wyższa, obniżymy cenę średnią do ceny maksymalnej. Jeśli będzie niższa, w rozliczeniu będą stosowane ceny umowne. Średnia cena energii elektrycznej w danym miesiącu jest średnią ceną wszystkich stref ważoną ilością energii elektrycznej w każdym miesiącu.
Upust przysługuje odbiorcy uprawnionemu wskazanemu w art. 2 pkt 2 lit. b) Ustawy, czyli przedsiębiorcy będącemu mikroprzedsiębiorcą, małym albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.
Upust zostanie zastosowany w rozliczeniach w 2024 roku, jeżeli poziom zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. w punkcie poboru energii będzie wynosił nie więcej niż 90% średniego rocznego zużycia energii elektrycznej z okresu od dnia 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2022 r.
Kwotę upustu stanowi równowartość 10% łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej poniesionej przez odbiorcę uprawnionego w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcia niektórych odbiorców w 2023 roku. | |
Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw. |
eBOK to bezpieczna i wygodna platforma, która umożliwia m.in. możliwość sprawdzenia stanu konta, aktualnego zużycia, aktywacji e-faktury, czy aktualizacji danych kontaktowych. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!
| ![]() |
Nasi konsultanci opowiedzą Ci o produkcie i odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania. Wypełnij formularz kontaktowy – oddzwonimy!
Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.