Szukaj

Konkurs Modelowanie Rynku Energii

– III edycja Konkursu o Nagrodę Prezesa Enea S.A.

 

Patronat

 

22 maja 2018 r. odbył się wielki finał trzeciej edycji konkursu „Modelowanie Rynku Energii”. Pięć drużyn rywalizowało o Nagrodę Prezesa Enei – szkolenie organizowane przez Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Zwyciężyli Piotr Matuszak i Albert Trąpczyński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Konkurs, którego celem jest popularyzacja rynku energii i specyfiki branży w środowisku akademickim, przeznaczony był dla studentów IV i V roku studiów magisterskich oraz I roku studiów doktoranckich. Młodzi ludzie mieli za zadanie przedstawić praktyczne rozwiązanie problemu związanego z rynkiem energii oraz rynkiem węgla. Finałowe prace dotyczyły m.in.: optymalizacji dostaw węgla do konsorcjum energetycznego, modelowania cen SPOT na rynku polskim z uwzględnieniem wpływu czynników systemowych, czy modelu optymalnego miksu energetycznego do 2040 r. uwzględniającego cel ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jury oceniało nie tylko poziom i jakość przeprowadzanych analiz, ale również formę ich prezentacji.

Pierwsze miejsce zajął zespół z Uniwersytety Ekonomicznego w Poznaniu: Piotr Matuszak i Albert Trąpczyński. Drugie miejsce zajął zespół z Politechniki Poznańskiej: Joanna Smarz i Adam Piński. Trzecie miejsce zajęli studenci z Politechniki Wrocławskiej: Michał Wesołowski i Kacper Ostrowski.

Zwycięzcy pojadą na szkolenie organizowane przez Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Drużyny, które zajęły drugie i trzecie miejsce, otrzymały nagrody pieniężne.

Uczestnicy tegorocznej edycji „Modelowania Rynku Energii”, po raz pierwszy spotkali się na zorganizowanych specjalnie dla nich, pięciodniowych warsztatach w Elektrowni Kozienice. Osiem drużyn pracowało tam nad swoimi pomysłami i modelami oraz finałową prezentacją pod czujnym okiem specjalistów z naszej Grupy. Dla studentów była to niepowtarzalna okazja do współpracy z doświadczonymi praktykami, którzy dzielili się swoją wiedzą i wtajemniczali w arkana rynku hurtowego i branży energetycznej. Po kwietniowych warsztatach do finału zakwalifikowało się pięć zespołów.

– Uczestnicy naszego konkursu to ambitni młodzi ludzie, którzy imponują solidną wiedzą, dobrą orientacją na rynku energii oraz entuzjazmem do dalszego osobistego
rozwoju – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

– Konkurs to dla nas możliwość poznania przyszłych ekspertów i menedżerów, którzy poświęcili wiele czasu na poznanie branży, przygotowanie prac oraz wykazali się kreatywnością. Dla studentów to szansa na dalszy rozwój, dobre referencje i okazja do zapoznania się z naszymi innowacyjnymi rozwiązaniami, na których opiera się codzienna praca w Grupie Enea. Zależy nam, by budować i rozwijać polskie pomysły i rozwiązania, a najlepsza ku temu droga wiedzie przez współpracę biznesu z nauką – dodał Mirosław Kowalik.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Energii. Finałowe prace, obok ekspertów z naszej Grupy i przedstawicieli uczelni wyższych, oceniał wiceminister energii Michał Kurtyka. Partnerem strategicznym konkursu była Enea. Nad stroną organizacyjną i merytoryczną czuwała Enea Trading.

 

 

Od lewej: Dawid Klimczak, Joanna Smarz, Adam Piński, Michał Kurtyka, Mirosław Kowalik

Od lewej: Dawid Klimczak, Kacper Ostrowski, Michał Wesołowski, Michał Kurtyka, Mirosław Kowalik

Od lewej: Dawid Klimczak, Marcin Drzewiecki, Michał Wójcik, Michał Kurtyka, Filip Fabian, Jakub Zasada, Mirosław Kowalik

Od lewej: Piotr Matuszak, Albert Trąpczyński

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.